Prof. Dr. Turgut İpek

Prof. Dr. Turgut İpek Kimdir?

Prof. Dr. Turgut İpek 2 Şubat 1963 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Evli iki çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. İlkokulu 1968 ile 1973 yılları arasında Trabzon 24 Şubat İlköğretim Okulu’nda okuyan Prof. Dr. Turgut İpek, 1973- 1976 yılları arasında Trabzon Cumhuriyet Ortaokulu’nda 1976 – 1980 yıllarında ise İstanbul Deniz Lisesi’nde öğrenim görmüştür. 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Tıp eğitimine başladı. Prof. Dr. Turgut İpek ülkemizde Reflü Cerrahisini laparoskopik olarak ilk kez uygulayan ekipte yer almış, ayrıca tek delikten reflü cerrahisini ilk kez uygulayan ekipte çalışmıştır. Bunun alakalı özel ekartör dizaynında bulunmuştur. 1994 yılından itibaren Obezite Cerrahisiyle ilgilenmiştir. İleri düzeyde laparoskopik cerrahi eğitimleri almıştır. Bu alanda kendini geliştirdikten sonra birçok kişiye eğitimler vermiştir.

Ülkemizde çok az kişinin gerçekleştirebildiği TEM yöntemi ile rektum kanseri hastalarını tedavi etmiştir. Özel bir davet ile Japonya’ya gidip mide kanserinin laparoskopik tedavisini uygulamıştır. Bu tedaviyi ülkemizde de uygulamaktadır. Uluslararası ERUS eğitimleri alıp, bu eğitimleri Cerrahpaşa’da uygulamaya başlamıştır. Prof. Dr. Turgut İpek mesleki hayatı dışında birçok hobi ile ilgileniyor. Askeri okuldan kalan alışkanlıklarından biri olan yürüme sporlarını sevmektedir. Sporun bütün alanlarına yoğun ilgi duymaktadır. Ayrıca oldukça iyi bir futbol seyircisidir. Denizciliğe oldukça meraklıdır. Dünyayı gezmek, doğada vakit geçirmek ve yakın dostları ile tavla oynamak en çok sevdiği aktiviteler arasında yer almaktadır.

Türkiye Klinikleri Dergisi’nin özel sayısında editörlük yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde çeşitli görevler yapmıştır. Bugüne kadar yayınlanmış 18 kitabı bulunmaktadır. Uluslararası bilimsel yayınlarının sayısı 52’dir. Bunların içerisinde çeşitli atıflar mevcuttur. 27 adet uluslararası makale ve toplamda 79 makalesi ve 77 adet ulusal kongre tebliği bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası 27 tebliği olmak üzere toplam 104 kongre tebliği mevcuttur. 201 bilimsel yayın, 223 SCI dergilerde atıfları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir